eshop
 

Porozumění kategorizaci LED trubic pomůže jejich správné aplikaci

Porozumění kategorizaci LED trubic | LED trubice Valtavalo
6. 7. 2016

Rozdíly mezi LED trubicemi napříč trhem vychází především z kvality použitých materiálů, komponent a z kvality zpracování. Výrobcem udávaná životnost se získává v souladu s průmyslovými testovacími standardy a je hlavním kritériem pro posuzování kvality výrobků.

​Životnost se obyčejně udává v hodinách při konkrétní teplotě okolí (standardně pokojová teplota Ta=25°C). Údaj životnosti, pokud není uvedeno jinak, v sobě skrývá ještě jednu informaci – B50L70 kde B je ukazatel poruchovosti (selhání/úmrtnosti) a L ukazatel světelného toku. Pokud výrobce tedy udává např. 40 000 hodin životnosti, znamená to, že v provozu při pokojové teplotě 25°C, na konci normální životnosti bude minimálně 50% svítidel svítit minimálně na 70 % původního světelného výkonu.

Toto však platí pouze při okolní teplotě 25°C. Každý další nárůst okolní teploty o 10°C však znamená pokles životnosti elektrického zařízení na polovinu. Pokud tak instalujete LED trubice do teploty 35°C, jejich životnost už nebude 40 000 hodin, ale 20 000 hodin. Pokud pak máte pod stropem 45°C musíte počítat s životností pouhých 10 000 hodin.

Stejným způsobem životnost klesá, i pokud uzavřeme LED trubici do prachotěsného tělesa. Obecně lze říci, že uvnitř tělesa je za nepřetržitého provozu LED trubice teplota i o více než 10°C vyšší, než je okolní teplota samotného tělesa. Životnost led trubice a udržitelnost vaší světelné soustavy pak klesá ještě rychleji.

LED trubice lze obecně rozdělit do 3 kategoriích. Co můžete od trubic v jednotlivých kategoriích očekávat?

​Spotřební trubice (aplikace domácnosti)

charakterizuje je především životnost v rozsahu 15 000 – 30 000 hodin. Do této kategorie spadají LED trubice nejnižší kvality – nejlevnější verze většiny hlavních značek na trhu. Trubice z této kategorie jsou bez výjimek vyráběny v Číně a jsou výhradně určeny pro domácí použití. Doporučuje se aplikovat v řádech desítek kusů, v prostorech kde se neočekává významný provoz, ideálně s nízkou teplotou okolí a snadným přístupem k tělesům samotným.

Profesionální trubice (aplikace komerční prostory a průmysl v otevřených tělesech)

Do tohoto středního proudu patří kvalitnější trubice všech hlavních značek na trhu. Jejich životnost se udává v rozsahu 30 000 – 75 000 hodin. Za tyto LED trubice zaplatíte středně vysokou cenu. Využití najdou v kancelářských a komerčních prostorech. Doporučují se používat v otevřených tělesech. Použití v uzavřených tělesech jen v kratších intervalech a v provozech s okolní teplotou do 25°C.

Průmyslové trubice (aplikace průmysl, otevřená i uzavřená tělesa, nonstop provoz)

V této kategorii najdeme to nejkvalitnější, co může trh nabídnout. Pro dosažení životnosti 75 000 – 125 000 hodin jsou použity pouze kvalitní materiály a komponenty. Na první pohled nevýhodou je relativně vyšší pořizovací cena. Ta je však vyvážena dlouhou záruční dobou (až 7 let) a často nejnižšími náklady na vlastnictví (zahrnují cenu práce, spotřebu energie a materiálu na opravy,). Jsou vhodné pro použití v průmyslových podmínkách, v uzavřených tělesech, v nonstop provozech a v prostorech s vysokými stropy. Jsou vhodné k dlouhodobému pronájmu.

Přehledně řeší kategorie a stupně životnosti LED trubic následující graf.
 

Kategorie a stupně životnosti LED trubic